Karta MetroCard

Lotniska w Nowym Jorku

W Nowym Jorku funkcjonuje trzy lotniska, dlatego przy zakupie biletu warto sprawdzić, na którym z nich planujemy wylądować i gdzie mamy zarezerwowany nocleg:

  • John F. Kennedy (JFK) – znajduje się w granicach miasta Nowy Jork, w okręgu Queens
  • La Guardia (LGA) – lotnisko w okręgu Queens, obsługuje raczej ruch biznesowy
  • Newark-Liberty (EWR) – znajduje się w mieście o tej samej nazwie i jest to już stan New Jersey .

Komunikacja miejska

My wylądowaliśmy na John F. Kennedy (JFK). Aby dotrzeć z lotniska na Manhattan lub do miejsca, gdzie nocujemy, istnieje wiele różnych opcji transportu:

  • Taksówka – Warto skierować się w kierunku miejsc, gdzie zatrzymują się licencjonowane taksówki z ustaloną stałą opłatą za przejazd do miasta. Na lotnisku JFK jest ustalona stała opłata za dojazd do dowolnego miejsca na Manhattanie. Aktualny cennik dostępny jest na oficjalnej stronie nowojorskich taksówek: https://www.nyc.gov/site/tlc/passengers/taxi-fare.page
  • Uber – można również zamówić taksówkę w aplikacji mobilnej Uber
  • Komunikacja miejska (nasz wybór) – po opuszczeniu samolotu i przejściu przez odprawę celną, należy być gotowym na długą kolejkę i wyposażyć się w cierpliwość, ponieważ może to potrwać chwilę. W naszym przypadku zajęło to ponad 2 godziny. Po uzyskaniu pozytywnej zgody na wjazd, skorzystaliśmy z bezpłatnego autobusu lotniskowego, który zawiózł nas do miejsca, gdzie odjeżdża kolejka lotniskowa – AirTrain. Z AirTrain łatwo można się przesiąść na nowojorskie metro i nim dojechać na Manhattan.
Kolejka AirTrain NYC

Do wyboru są dwie stacje przesiadkowe AirTrain: stacja Howard Beach oraz Jamaica Station.

Stacje przesiadkowe - NYC

Kolor zielony jedzie na stację Howard Beach, gdzie można się przesiąść na linię A metra. Linią A dotrzemy na południowy Queens, Brooklyn oraz Dolny Manhattan.

Czerwona linia AirTrain, dojeżdża do Jamaica Station. Tam można się przesiąść na linie metra oznaczone literami EJ oraz Z.

Wysiadając z AirTrain na podanych stacjach trzeba zapłacić jednorazowy bilet do 8.25 $ plus opłata za kartę 1 $. Wszelkie zmiany , można zawsze sprawdzić na stronie lotniska JFK: https://www.jfkairport.com/to-from-airport/air-train

Metro

Przez cały nasz pobyt poruszaliśmy się głównie metrem. Metro w Nowym Jorku jest bardzo rozbudowane, jeździ 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Metro - NYC

Dostępne opcje biletowe:

  1. Bilet jednorazowy
  2. Karta MetroCard, bilet który można doładować (przeciągamy w urządzeniu)
  3. Karta OMNY, bilet który można doładować (przykładamy do czytnika OMNY)
  4. Kartą kredytową, kartą debetową, kartą prepaidową, telefon (Apple Pay, Google Pay/Wallet, Samsung Pay)

Więcej:

Podobne wpisy